+ 420 1210, NON-STOP SOS
ilustrace na pozadí

Výstrahy

Krkonoše

Výstraha - Další upozornění: nebezpečí pádu stromů
Další upozornění: nebezpečí pádu stromů

Jeseníky

Druhá část doškolení profesionálů v Orlických horách proběhla minulý týden

 Záchranáři přijeli do Orlických hor s měsíčním zpožděním. Důvod měli opravdu velice pádný. V době, na kterou bylo školení naplánováno, zasáhla naši republiku vlna povodní, a tudíž pomoc postiženým dostala přednost.
 Druhý naplánovaný termín už vyšel na výbornou a v plném podzimu si záchranáři zopakovali a rozšířili svoje dovednosti naplno. Počasí vyšlo naprosto skvěle a perfektní organizace dodala všem činnostem dostatečný spád. Kolegové z Orlických hor pod vedením metodika Jana Pochobradského připravili program nabitý od rána až do večera.

Druhá část doškolení profesionálů v Orlických horách proběhla minulý týden
Ilustrační foto

  „To, s čím se běžně setkáváme při ošetřování a poskytování první pomoci u zlomenin, při otravě houbami, při řešení interních stavů nebo ošetření po zásahu bleskem jsme zvládali s naprostou jistotou, ale pozice vyjednávače při komunikaci s osobou, která si chce sáhnout na život skokem ze skály, použití psychologie v kombinaci s přípravou zajištění pro záchranáře pro nás bylo opravdu velkou výzvou,“ okomentoval jedno z nejemotivnějších a nejdiskutovanějších stanovišť jeden z kolegů. „Toto stanoviště jsme zařadili, protože stav společnosti vede mnoho lidí do bezvýchodně situace a my, jako záchranáři, musíme být připraveni i na takové situace,“ vysvětlil Jan Pochobradský. 

  Zajímavou kulisu zvolili v Orlických horách také pro nácviky práce ve výškách a nad volnou hloubkou, jak se tyto činnosti oficiálně nazývají. Vojenské tvrze vzniklé ve třicátých letech pro obranu naší země, poskytly záchranářům výzvy, se kterými se jinak setkávají pouze ve skalním terénu. Slanění šachtou a výstup zpět v omezeném prostoru, využití váhy těla záchranáře při vytahování zraněného, téměř kilometrový transport zraněného sítí tunelů v podzemí anebo vytažení zraněné osoby po pádu do 17 metrů hluboké šachty prověřili spolupráci ve skupině, organizační schopnosti a zároveň i fyzickou kondici záchranářů.

  Jízda s vozidly na kluzkém terénu na polygonu, lezení po skalách v lezeckých oblastech, nebo horská túra po okolí byly příjemným zpestřením náročného výcviku. Dopoledne s legislativou, připomenutí všech zásad při používání prostředků osobní ochrany a dodržování bezpečnosti při všech činnostech udělaly záchranářům tečku za týdnem stráveným v Orlických horách.

  „Stejně jako záchranáři, kteří absolvovali první část doškolení, tak i naše druhá parta horskoslužebníků odjížděla ze školení plná dojmů a s velkým poděkováním organizátorům. Co bude náplní příští rok v oblasti Milov, to si zatím nechávají metodici pro sebe, ale upřímně se všichni těšíme, co pro nás vymyslí“, uzavřel letošní doškolení s výhledem do příštího roku jeden ze záchranářů.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -

Ochrana osobních údajů | Správa cookies | Mapa stránek | Zobrazit klasický web | Zobrazit mobilní web

© Horská služba ČR, o.p.s.
543 51 Špindlerův Mlýn 260, T +420 499 433 230

ID schránky: u4zgr6q

Vyrobil Simopt, s.r.o., 2024

ilustrace na pozadí