Štítky: Běžecké lyžování, Hory, Letecké, Ošetření, Pátrání, Sjezdové lyžování, Sníh, Technika, Transport, Turistika, Zásah, Zima
Krušné hory, 8. ledna 2017 – Celkem jedenatřicet zásahů registruje HS Krušné hory jen od pátečního večera, v jednom případě se jednalo o velmi těžká zranění.
Vše začalo v pátek zřejmě nejtěžším úrazem dvanáctiletého lyžaře během večerní jízdy na sjezdové trati v Potůčkách. Malý lyžař narazil při dojezdu na konci sjezdovky v plné rychlosti do jedné z budov. „Následkem tvrdého nárazu si přivodil mnoho zranění jak trupu, tak hlavy, takže jsme museli požádat o spolupráci vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Plzně-Líní,“ uvedl k tomuto zásahu Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory.
Nejčastější byly po celý víkend úrazy, které bychom mohli nazvat běžnými. Šlo především o poranění horních a dolních končetin po pádu během lyžování. Kromě toho také horští záchranáři ošetřili dva lehčí úrazy hlavy. „Jen v lyžařském areálu na Klínovci ošetřili za tyto dny naši členové deset úrazů, v ostatních lokalitách po dvou i třech vážnějších zranění,“ doplnil náčelník Güttner.
Vrtulník letěl také pro zraněného běžkaře, na kterého spadla sněhem zatížená střecha odpočinkového přístřešku na Bouřňáku. O této události jsme informovali již včera s tím, že ke zraněnému slanili letečtí záchranáři z vrtulníku a spolu s členy HS jej odvezli na nedalekou louku, kde vrtulník LZS přistál. Jak uvedl Prokop Voleník, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, běžkař byl transportován na traumacentrum ústecké nemocnice.
Během víkendu došlo i k pátrání po pohřešovaném kitesurfařovi, který se ztratil během jízdy v oblasti obce Moldava. „Byl nalezen po cca jeden a půl hodině hledání u koryta Oldříšského potoka, kterým se snažil dojít na Moldavu. Záchranáři jej nalezli v poslední chvíli, protože byl silně podchlazený, a kdyby jej hledali o něco déle, mohlo dojít k ohrožení života,“ řekl Miroslav Güttner. Takto vše skončilo naštěstí dobře, a po asi kilometrovém transportu na skútru byl předán surfař hlídce Rychlé zdravotnické služby Teplice.
„Musím říci, že řada úrazů byla způsobena nedodržováním bezpečnostních pravidel. Je nutné, aby všichni, kteří se na sjezdových tratích pohybují, dodržovali bezpodmínečně Desatero FIS, které najdou na našich webových stránkách,“ důrazně apeloval na návštěvníky pohoří náčelník Güttner. V případě možného zbloudění pak doporučil, aby měli běžkaři i jiní turisté především nabitý mobilní telefon s číslem HS +420 1210. „Optimální pak je mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Horská služba, protože její použití velmi zjednoduší pátrání,“ doplnil Güttner.
Bližší informace: Miroslav Güttner, náčelník Horské služby ČR, oblast Krušné hory, GSM:720 510 603, nebo Tiskový servis HSČR, GSM: 606 630 593, e-mail: [email protected]